Leroy Merlin w końcu wycofa się z Rosji? Sprawa nie jest jednoznaczna
Możliwe, że władze Leroy Merlin wpisały do umowy podobne zabezpieczenie. Władze firmy Adeo (właściciela Leroy Merin) przyznają natomiast, że rozmowy w sprawie przekazania marketów rosyjskim menedżerom mogą potrwać “kilka miesięcy”. Transakcja będzie też musiała zostać zaakceptowana przez władze w Moskwie. Po tej transakcji stanowisko dyrektora generalnego sieci hipermarketów budowlanych zachował Laurent Defassier, kierujący rosyjską siecią Leroy Merlin od połowy 2019 r. Znajdujące się we francuskich rękach sieci Auchan, Leroy Merlin i Decathlon nie zdecydowały się na opuszczenie Rosji zaraz po jej inwazji na Ukrainę. Wielu klientów w Polsce deklarowało wówczas ich bojkot.
Lubelski sąd wypuścił szpiegów Rosji. Poszukiwania trwają
Swoją analizę opartą na rachunkach ze sklepów przeprowadza co jakiś czas również PanParagon. W oświadczeniu nie odniesiono się w żaden sposób do decyzji sieci o pozostaniu w Rosji. Próżno znaleźć też informacje o tym, kto prowadzi działania wojenne na Ukrainie. – Jako pracownicy Leroy Merlin Polska, od osób pracujących w sklepach po Zarząd, w pełni solidaryzujemy się z mieszkańcami Ukrainy. Nasze serca – tak jak całego polskiego społeczeństwa – są po stronie pokrzywdzonych przez tę wojnę.
“Uśpieni” szpiedzy wrócili do Rosji. Ich dzieci nie wiedziały kim jest Władimir Putin
Czasami jednak bliżej Cuprze do Audi niż VW. Formentor, pierwszy niezależny model bez odpowiednika w Seacie, kusi nie tylko kształtami, ale także osiągami. Wcześniej wszystkie sklepy, w tym sklep internetowy Decathlon, zostały zamknięte w Rosji dopiero w czerwcu 2022 r.
Ponad 1 tys. rosyjskich ofiar dziennie. Jest nowy bilans wojny
Nie wiadomo, czy będą działały pod nową nazwą, czy zachowają nazwę Leroy Merlin. Cały proces może potrwać nawet kilka miesięcy. Leroy Aktualizacja się z najnowszymi wiadomościami# Merlin jest na rynku rosyjskim od 18 lat i dotąd trwał na nim mimo licznych apeli klientów o wycofanie się z kraju-agresora.
Decyzja zarządu oznacza, że wszystkie 143 markety budowlane firmy, które znajdują się na terytorium Rosji, przejdą w zarządzanie lokalnych władz. Spółka tłumaczy, że robi to z myślą o 45 tys. “Rozpoczynamy proces przeniesienia własności i musimy złożyć projekt do odpowiednich organów w Rosji” – brzmi komunikat francuskiej firmy. Francuski detalista Leroy Merlin zapowiada wyjście z Rosji i przekazanie sklepów lokalnemu zarządowi. Komunikat firmy cytują duże media światowe.
Teraz możesz pachnieć jak ulubiony fast food. Sieć KFC sprzedaje perfumy
– Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci obrazami zniszczeń dokonanych w miastach ukraińskich i tragedii ludzkich wynikających z tej wojny. Wczoraj do tych scen doszedł obraz zbombardowanego sklepu Leroy Merlin w Kijowie (chodzi o atak Rosjan na ukraiński sklep sieci – red.). Zginął w nim ochroniarz centrum handlowego. Wręcz brakuje wystarczająco mocnych słów na wyrażenie potępienia całej tej brutalności stosowanej od 24 lutego w Ukrainie. A jednocześnie mamy ogromne współczucie dla wszystkich ofiar tej wojny – czytamy na wstępie oświadczenia. Sieć posiada w Rosji 113 sklepów, co daje sieci 20 proc.
- Metodologia aplikacji Yanosik wskazywała nawet na skuteczności w przypadku wszystkich trzech sieci.
- Rebranding będzie się odbywał stopniowo i zakończy pod koniec 2025 r.
- Wczoraj do tych scen doszedł obraz zbombardowanego sklepu Leroy Merlin w Kijowie (chodzi o atak Rosjan na ukraiński sklep sieci – red.).
- Największą kwotę, bo 369,3 mln zł, mają do spłacenia firmy.
Sama firma nie ujawniła danych finansowych. W marcu 2023 r Francuzi ogłosili plany przekazania biznesu w Rosji w ręce zarządu rosyjskiego oddziału. Sieć marketów budowlanych była obecna na rynku rosyjskim przez ostatnie 18 lat. W ostatnim czasie pozostawanie w Rosji było mocno krytykowane ze względu na pełnoskalową inwazję tego kraju na Ukrainę. Rząd w Kijowie mówił nawet, że sieć napędza “wojenną machinę Władimira Putina”.
Mimo to wciąż pozostawała na słynnej “liście wstydu”, posądzana nawet o sponsorowanie rosyjskiej machiny wojennej. A Leroy Merlin zarabia na rozpętanej przez Kreml wojnie ogromne kwoty. Nasdaq – co dalej Według rankingu Forbes’a największych firm zagranicznych w Rosji na rok 2022 francuska sieć była na pierwszym miejscu. Przychody miały wynieść 529,7 mld rubli (dziś to 6,1 mld dol.).
Spore znaczenie ma również specyfika branży, na której może zyskiwać Leroy Merlin. Kryzys skutecznie ogranicza dostępność wielu produktów budowlanych i z tego powodu polscy konsumenci mogą zwracać mniejszą uwagę na to, czy dana sieć znajduje się na tzw. Ważny jest Brytyjski premier Boris Johnson może zignorować ustawę o Brexit też unikalny asortyment, w czym dużą przewagę rynkową ma Decathlon. Te wszystkie czynniki mogą niestety powodować osłabienie działań bojkotujących sieci, które pomimo trwającej wojny pozostały lub długo były obecne na terenie Rosji – wyjaśnia Antonina Grzelak.
Do wiadomości publicznej nie zostały podane szczegóły transakcji. Nie wiadomo, za ile zostaną sprzedane markety i jak będzie wyglądała umowa. McDonald’s, który również zdecydował się na sprzedaż swoich restauracji rosyjskiej spółce, zawarł w umowie klauzulę wykupu w razie końca wojny.